קבוצת עבודה: דרך האמן

נצא למסע משותף לשיקום האמנית והיוצרת שמתחבאת בתוכך ונעיר אותה בעדינות

אם את רוצה ליצור אבל מרגישה כבר תקופה ארוכה חסומה ותקועה,
אם את נעה בין תקופות של שגרת כתיבה קבועה לבין כאלו המתסכלות ותוקעות אותך
אם את מכירה היטב את החלומות שלך אבל עוד לא מצליחה ליצור אותם בפועל
אם הקולות שמסביב מניעים אותך לעצור את נתיב היצירה שלך ושמים סביבו חומה
אם יש לך ממש עכשיו פרויקט יצירתי שפשוט לא מתקדם
כנראה שהגיע הזמן לצאת למסע הזה, אל דרך האמן.

דרך האמן הוא מסע לשיקום תהליך היצירה.
הוא מיועד לכותבות, יוצרות ויזואליות, מוזיקאיות ויוצרות בכל תחום, בין אם מדובר בכתיבת ספר או בתפירת שמיכת טלאים, כל דבר הוא יצירה.

התהליך נולד כספר מופתי שכתבה ג'וליה קמרון, סופרת, במאית, מחזאית ותסריטאית שלא מפסיקה ליצור. בספר, מלווה ג'וליה את האמנים שאנחנו במהלך 12 שבועות, כשכל שבוע נוגע בחסם או נושא המפריע לנו ליצור. כל שבוע במסע הזה כולל עבודה משמעותית, פנימית ועוצמתית, לשיקום.

המסע שלנו יחלוף בין קולות הביקורת לסיפור המלווה אותנו כיוצרות עוד מילדות. בין חיפוש הזהות לקבלת העצמאות שלנו כיוצרות. ניגע בנושאים כמו יכולת, שפע, קשר ואהבה. 

 הקבוצה הבאה תיפתח בהמשך השנה. 

המסע שלי עם דרך האמן

את הספר "דרך האמן" פגשתי לראשונה בגיל 18. עד אז הייתי כותבת לעצמי במחברת רעיונות, תחושות, קיטונות של רגשות מתפרצים של גיל ההתבגרות, היו גם חלומות יצירתיים, פרקים מסיפורים וספרים, כשלונות בין המילים. היו שם פחדים וחששות והתלבטויות ובעיקר קולות ששמעתי מסביבי. 

כשקראתי את הספר בעיניים של נערה בת 18, גיליתי תיבת אוצר. 

הבנתי שלכל הדברים האלו שהנחתי על הדפים במחברות ההן יש שמות והסברים והיגיון ויש לי אפשרות להתמודד עם הפחדים ולהתחיל לכתוב כמו שאני רוצה. יצאתי עם ג'וליה קמרון למסע בלי להכיר את עצמי על אמת אבל השלמתי את המשימות באדיקות. 

עברו שנים ואני כבר עוסקת בכתיבה וחולמת על ספר ועל יצירות כאלו ואחרות ומרגישה שהקולות ההם עדיין איתי. 

אני לומדת אימון תהליכי יצירה ועוסקת בדיוק בדברים שג'וליה מדברת עליהם – חסמי כתיבה, בלוקים, פחדים, תפיסות ואמונות שצריך להשתחרר מהן כדי ליצור. 

אני חוזרת אל דרך האמן בלילה אחד של תסכול ומגלה שג'וליה גם מלמדת דרך הוידאו. ניגשת, נרשמת, לומדת ממנה. מתחזקת שוב. 

אני יוצרת, כותבת מדי בוקר, מתקדמת, מבינה לעומק את הקולות, את ההתמודדות עם הביקורת, את הפחדים, את היותי אמן. 

בתהליכי הליווי השונים שאני מציעה כבר כמה שנים טובות, אני שומעת לפעמים מהלקוחות שלי את הדרישה ליצור את דרך האמן לקבוצת עבודה תומכת, שבה יהיה ניתן לעבור משבוע לשבוע בתוך גבולות הגישה של קמרון, אבל להרגיש שיש מישהו שמחבק בדרך. 

סופסוף, אחרי המון זמן של התבשלות, אני פותחת קבוצת עבודה של דרך האמן, שמבוססת על הספר, הגישה, הלימוד וגם על מה שאני אספתי בדרך מקמרון וממורות אחרות, וגם קצת מעצמי. 

כל הפרטים שחשוב שתדעי

פירוט שבועות התוכנית:

המפגש הראשון שלנו יעסוק בהכרות עם סיפור היצירה של כל אחת מאיתנו. במפגש נכיר זו את זו ונסקור את הכלים והמתודות שילוו אותנו לאורך שבועות דרך האמן. 

נדבר על אמני צל, נכיר את הילד האמן שבפנים, נבחן אמונות גרעין שליליות וניצור אמרות אל חיינו. נתרגל, נכתוב ונשתף.

נצא למסע אל השפיות, נבחן מי הם מטריפי הדעת והרעלנים שבחיינו, נחזור אל המציאות ונבחן אותה מזווית חדשה. נתרגל, נכתוב, נשתף. 

וואו, וואו. נעבוד עם רגשות כמו בושה וכעס, נצעד אל התמודדות עם ביקורת ואל הצמיחה ונדבר על סינכרוניות. נתרגל, נכתוב, נשתף. 

וואו, וואו. מהם שינויים אמיתיים? נתהה על קנקנם. נעסוק גם בחלומות הקבורים שלנו ונבחן את היחסים שלנו עם קריאת ספרים. נתרגל, נכתוב, נשתף. 

על הצבת גבולות, טיול בנחל, מלכודת המעלות ובחינת ההנאות האסורות. ולא נשכח את משאלות הלב.  נתרגל, נכתוב, נשתף. 

איך כסף ושפע ומותרות ובורא העולם הזה קשורים לתהליכי היצירה שלנו. נבדוק. נתרגל, נכתוב, נשתף. 

נושאים כמו הקשבה, סיכון, קנאה ושאיפה לשלמות ילוו אותנו השבוע. נחפור בהם. נתרגל, נכתוב, נשתף. 

דפוסי הילדות שלנו לצד מימד ההישרדות בחיינו, מגדל השן הגבוה אל מול האובדן הנמוך. נעמיק בכל אלו ועוד. נתרגל, נכתוב, נשתף. 

אחד השבועות המרגשים לפנינו. נעבור דרך הפחד אל ההתלהבות, נעצור לנסיגה יצירתית ולא נפספס אף שבירת מחסומים. נתרגל, נכתוב, נשתף. 

מה עושות לנו ההתמכרויות בחיינו – בעיקר לעבודה? ניגע בהן וגם בבצורת, בתהילה ובתחרות. נתרגל, נכתוב, נשתף. 

נעצב באהבה את מקדש האמן, נטפח הסכמה והצלחות, נהיה בזן. נתרגל, נכתוב, נשתף. 

ממש לקראת הסוף, נתבונן על המסע – נעסוק באמון, במסתורין, בלא צפוי ובדמיון. נתרגל, נכתוב, נשתף. 

מפגש הסיכום שלנו יוקדש לשיקוף ורפלקציה, תרגול, כתיבה וביסוס הצעדים הבאים. 

כל המפגשים הם מפגשי עבודה הכוללים שיח, עבודה מעשית דרך תרגילי כתיבה ויצירה, שיתוף ולמידה. אל התהליכים שמציעה ג'וליה קמרון שידכתי גם כלים מעולם אימון תהליכי היצירה, כתיבה אינטואיטיבית וטיפולית והתמקדות. 

אני מזמינה אותך לתהליך עמוק, מיוחד במינו וקסום שיחבר אותך מחדש אל היוצרת שתמיד רצית להיות, אל האמנית שמסתתרת בתוכך ורק מחכה שתתבונני בה. אהיה שם יחד איתך לתמוך בך, לעבוד איתך ולאפשר לך לפגוש אותה. 

 

הקבוצה הבאה תיפתח בהמשך השנה

נעים להכיר!

אני נועה סטרלינג, אני מאמנת תהליכי יצירה ומלווה נשים בפרויקטים היצירתיים שהן חולמות לעצמן. הליווי שלי קורה בשני ממדים: הממד הפרקטי שיוצא משלב הרעיון אל שלב היצירה ועד ליציאה לאור והממד הרגשי, החשוב כל כך, הנוגע בחששות, בפחדים, בחסמים שבדרך ובשאר הדברים שחוסמים אותנו מליצור עד הסוף ולהגשים. 

החיבור שלי לעולם המילים והיצירה קרה באופן הטבעי ביותר. הייתי ילדת מחברות שלא מפסיקה לכתוב. גדלתי במשפחה של קוראות מדופלמות עם ערימות ספרים בכל פינה ושיח שלא נגמר על מילים וכתיבה. כך, מגיל 12 לערך, אני כותבת אותי ואת החיים שלי.

למדתי וצברתי ניסיון כעיתונאית ועורכת במעריב, כמנהלת התוכן של שנקר וכתלמידה מסורה של פרקטיקות וכלים הקשורים לכתיבה וביטוי. למדתי אימון תהליכי יצירה, הנחיית סדנאות כתיבה בגישות שונות, הנחיית כתיבה אינטואיטיבית ומדיטטיבית, מיינדפולנס, התמקדות והכשרה בליווי כותבים, אני יוצקת את כל מה שלמדתי ואימצתי לחיי ככותבת אל תוך העשייה שלי. בימים אלו אני מעמיקה את לימודיי ומוסיפה לסל הכלים שלי גם ביבליותרפיה וכתיבה-תרפיה. 

אני אמא של אמה ומאיה, בת הזוג של סיימון, חיה ברמת הגולן, קוראת, מגננת ומצלמת. מתרגלת פשטות ושקט.
אני מאמינה שיצירה היא הכוח המניע אותנו. היא האנרגיה הזו של החיים שבלעדיה אנחנו סוגרים את האור על עצמנו. באמצעות התבוננות פנימה, כתיבה, עבודה עם החסמים, הקולות וההתלבטויות שבדרך ותמיכה, המון תמיכה, אנחנו יכולות לשקם את היוצרות שאנחנו מבפנים, להעצים את תהליכי היצירה שלנו ולהפוך אותם לטבעיים, זורמים ומהנים יותר עבורנו. כך הופכת היצירה למנוע צמיחה אדיר.